Zatímco v horninách plutonických a žilných jsou všechny součástky vykrystalované a až na drobné výjimky jsou minerály v mikroskopu bezpečně rozlišitelné, klasifikace vulkanických hornin je z tohoto pohledu poněkud komplikovanější. Vulkanické horniny se potýkají se dvěma problémy, které ztěžují jejich klasifikační zařazení:
časté jsou porfyrické struktury a minerály v základní hmotě jsou i pod mikroskopem těžko identifikovatelné,
vulkanické horniny velmi často obsahují sklovitou fázi, v některých případech jsou tvořeny pouze sklem.
Klasifikace vulkanických hornin je v tomto atlase postavena na rozdělení světlých minerálů v QAPF diagramu s vědomím, že pro klasifikaci značné části vulkanitů je nezbytné použít TAS klasifikační diagram (Le Maitre et al., 2002). Do něho můžeme horninu zařadit pouze na základě znalosti chemického složení horniny, konkrétně stanovíme závislost sumy alkálií (Na2O + K2O) na obsahu SiO2.
Alkalicko-živcový ryolit
Ryolit
Dacit
Alkalicko-živcový trachyt
Trachyt
Latit
Andezit
Bazalt
2 - alkalicko-živcový ryolit; 3 - ryolit; 4 - dacit; 5 - alkalicko-živcový trachyt; 6 - trachyt; 7 - trachyandezit, trachybazalt;
8 - andezit, bazalt; 9 - alkalicko-živcový trachyt s foidy;
10 - trachyt s foidy; 11 - latit s foidy; 12 - andezit s foidy, bazalt s foidy; 13 - foidový trachyt (fonolit); 14 - tefritický fonolit; 15 - fonolitický tefrit, fonolitický bazanit; 16 - tefrit, bazanit; 17 - foidity.
Trachyt s foidy
Latit s foidy
Andezit s foidy, bazalt s foidy
Foidový trachyt – fonolit
Tefritický fonolit
Fonolitický tefrit, fonolitický bazanit
Tefrit
Bazanit
Foidit
1 - ryolit; 2 - trachyt; 3 - dacit; 4 - trachyandezit; 5 - andezit; 6 - bazaltický trachyandezit; 7 - andezit; 8 - trachybazalt; 9 - bazalt; 10 - pikrobazalt; 11 - tefrit, bazanit; 12 - fonolititcký tefrit, fonolitický bazanit; 13 - tefritický fonolit; 14 - fonolit.