Chorizmit je negenetické označení smíšených hornin, v nichž je možno odlišit dvě nebo více horninových složek Chorizmity mohou vznikat několika způsoby:
metamorfózou hornin vhodných vlastností (vrstevnatost sedimentů, páskování tufů)
chorizmitová stavba je naložená – metamorfogenní (metamorfní diferenciace, tektonická diferenciace, segregace felzických silikátů a mafických fylosilikátů, rozvlečení valounů nebo velkých porfyrických vyrostlic, parciální anatexe)
mechanické smísení dvou odlišných hornin (tektonicky nebo injekcemi magmatu do starších hornin)
Nejběžnějším příkladem chorizmitických hornin jsou migmatity. Skládají se obvykle z rulové nebo až amfibolitové složky (substrát, paleosom) a granitové složky (metatekt, neosom). Mineralogicky se migmatity velmi podobají pararulám, hlavní rozdíl je v jejich stavebních znacích. Horniny s jasně odděleným rulovým substrátem se označují jako migmatitizované ruly, typické migmatity mají obě složky rozplývavé a neostře oddělené, v krajním případě vznikají horniny granitového vzhledu. Světlá složka migmatitů (metatekt) má obvykle aplitický, granitický nebo pegmatitový charakter v závislosti na množství vody při tavení. Tmavý substrát tvoří břidličnaté horniny rulového složení, pokud je přítomen ortopyroxen proběhla metamorfóza v granulitové facii.
K diferenciaci horniny dochází v podmínkách ultrametamorfózy, kde se světlé minerály (křemen a živce) oddělí ve formě parciální taveniny a následně dojde k její opětovné krystalizaci v nepohyblivém restitu.
Migmatity jsou horniny tvořící značnou část moldanubika, kde se můžeme setkat s migmatitizací v různém stádiu vývoje.
Jiným typem chorismitů jsou například erlán-amfibolitové stromatity, které jsou tvořeny tmavší amfibolitovou složkou, která je proložena světlejší horninou se složením erlánu. Tyto horniny mají podobné stavby jako migmatity. S tímto typem hornin se setkáme například v jesenickém amfibolitovém masivu.