Multimediální atlas hornin
Trachybazalt

Odkazy na fotografie

obrázky makrovzorků

obrázky v polarizačním mikroskopu

zpět na seznam hornin

 

Trachybazalt

QAPF diagram - pole trachybazaltu

Hornina bývá tmavě šedá až černá s masivní texturou. Hornina je bez křemene nebo s obsahem maximálně 5 %. Při obsahu 5–20 % se používá označení křemenný trachybazalt. Obsah živců je vyrovnaný, alkalické živce mohou být zastoupeny až 65 %, podobně jako plagioklasy, které mají v průměru vyšší bazicitu než An50. Z tmavých minerálů může být přítomen biotit, augit, diopsid, amfibol nebo olivín v případě absence křemene. Přítomnost foidů do 10 % ho řadí do pole trachyandezitu s foidy.
Trachybazalt je bazická hornina s obsahem 45–52 % SiO2. Podle obsahu alkálií se rozlišují dva typy. Hornina s převažujícím draslíkem (přesněji Na2O-2 < K2O) se označuje jako draselný trachybazalt, zatímco horniny bohatší sodíkem (Na2O-2 > K2O) mají označení hawait.
V TAS diagramu je pole s vyšším obsahem SiO2 a vyšším zastoupením alkálií než má trachybazalt vyhrazeno pro horninu s pojmenováním bazaltický trachyandezit. I tato hornina je dělena na dva typy. Horniny s převažujícím draslíkem (přesněji Na2O-2 < K2O) se označují jako šošonity, zatímco horniny bohatší sodíkem (Na2O-2 > K2O) mají označení mugearit.

TAS diagram - pole trachybazaltu
© Václav Vávra, Ústav geologických věd, Přírodovědecká fakulta MU , Kotlářská 2, Brno. E-mail: vavra@sci.muni.cz.